Mehmet Akif İnan'nın Memur-Sen Günleri

Paylaş

M. Akif inan, 1969-1972 yıllan arasında Ankara’da Türk Taşıt işverenleri Sendikası’nda uzman ‘olarak çalışır. Burada edindiği sendikacılık deneyimlerini, daha sonraki yıllarda kendisinin kurduğu ve genel başkanlığını yaptığı Eğitimciler Birliği’ne taşır. (Sendikanın kuruluşu 14 Şubat 1992|. Bir çok memur sendikasını da örgütleyerek kısa adı Memur-Sen olan konfederasyonun başına geçer ve vefatına kadar bu görevi yürütür.


1993’ten itibaren yedi yıl, sürekli Eğitim-Bir’in Genel Başkanlığını ve Memur-Sen Konfederasyonunun Genel Başkanlığını yaptı. 1999 Haziran ayında sendikanın Ankara’da yaptığı bir miting sonunda rahatsızlandı. Soğuk algınlığı ve zatürre teşhisi ile Gazi Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne yatırıldı, ilerleyen zamanlarda akciğer kanserine yakalandığı ortaya çıktı. Bütün tedavi ve ihtimama rağmen altı ay içinde giderek eridi. O heybetli adam, gün gün ölüme doğru yaklaştı. Son zamanlarında ölümden korkmadığını, kendisini dünyaya bağlayan hiçbir şeyinin olmadığını, ölüme hazır olduğunu ve yaratıcısına kavuşacağı için de sevindiğini, hiç üzülmediğini yakın çevresine söylüyordu. Vefatından yirmi gün önce doğduğu yere, baba ocağına, Nebiler yurdu Urfa’ya, kardeşleri tarafından Ramazanı Urfa’da geçirmek bahanesiyle hastaneden alınarak götürüldü.


Bir Ramazan gecesi, 6 Ocak 2000, gece saat 02.00’de Hakkın rahmetine kavuştu. Cenazesi 7 Ocak Cuma günü öğle namazını müteakip Hasan Paşa Camiinde kılınan cenaze namazından sonra; sevenlerinin, dostlarının, arkadaşlarının elleri üstünde taşınarak Harran Kapı aile kabristanına defnedildi.


Toprak kuşatınca ten kafesini
Yeni bir günedir bizim göçümüz
Kalkarız rüyadan uyanır gibi…

M. Akif İnan

 

Eklenme Tarihi: 04 Ocak 2018 12:21
ANKET
Sitemizi beğendiniz mi?