Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da Hamamönü'nde Mehmet Akif İnan Vakfı hizmet binasının açılışında konuştu

Paylaş

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da Hamamönü'nde Mehmet Akif İnan Vakfı hizmet binasının açılışına konuştu. Yıldırım, "Bize düşen görev Mehmet Akif İnan ve onun yol arkadaşlarının kültür mirasını devam ettirmek ve daha da geliştirmektir." dedi.

BAŞBAKAN YILDIRIM: MEHMET AKİF İNAN, BİZİM YOLUMUZU AYDINLATMIŞTIR
Başbakan Binali Yıldırım, Hamamönü'nde Mehmet Akif İnan Vakfı hizmet binasının açılışındaki konuşmasına, Memur-Sen Konfederasyonu tarafından bir vefa örneği olarak hayata geçirilen vakfın kurulmasında emeği geçenleri tebrik ederek başladı.
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen'in Kurucu Genel Başkanı olan merhum Mehmet Akif İnan'ın hatırasının artık bu çatı altında yaşamaya devam edeceğini dile getiren Yıldırım, İnan'ın eserleri ve fikirlerinin bu vakıf marifetiyle gençlere ve gelecek nesillere aktarılacağını, vakıf çatısı altında nitelikli projelere, eğitim ve sosyal içerikli güzel çalışmalara imza atılacağından hiçbir tereddüdünün olmadığını belirtti.
Yarın vefatının 18. yılı olan İnan'ın hasretini bir kez daha yüreklerinde hissettiklerini ifade eden Yıldırım, İnan için Fatiha okunmasını istedi.

Başbakan Yıldırım, "Akif Hocamızın sevdaları, coşkuları, ufku, umudu ondan bir miras olarak bugün son derece gür bir seda ile yankılanıyor. Bu gür sedanın sahibi de Memur-Sen, emek mücadelesini ondan aldığı ilhamla devam ettiriyor." dedi.

"İNAN, 7 ADAMDAN BİRİDİR"

Yıldırım, 28-29 Ocak 1995 tarihinde İstanbul'da merhum Mehmet Akif İnan'ın kurucusu ve başkanı olduğu Eğitimciler Birliği Sendikası'nın katkılarıyla Yerel Yönetimler ve Eğitim Sempozyumu'nun düzenlendiğini hatırlattı. O dönemin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının ilk senesi olduğunu anlatan Yıldırım, sempozyumun belediye personeli için büyük motivasyon sağladığını ve İstanbul kamuoyunda da büyük yankı uyandırdığını söyledi.

İnan'ın fikirleri, konulara bakış açısı, savunduğu değerlerin daima kendilerinin yolunu aydınlattığını vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Akif Hocamız, Memur-Sen'i eski Türkiye'nin o karanlık dönemlerinde ağır vesayet düzenine en güçlü şekilde karşı durarak kurmuştur. Ayrıca sadece sivil toplum alanında başarılara imza atmakla kalmamıştır. Türkiye'nin düşünce ve sanat hayatının en önemli yıldızlarından, 7 adamdan biridir. Uzun yıllar Ankara Fen Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği yapmıştır."

Ülkeye çeşitli kurumları kazandıran İnan'ın aynı zamanda bir Kudüs şairi olarak bilindiğine değinen Yıldırım, "Kudüs bilincini, üstat Nuri Pakdil, üstat Sezai Karakoç'tan sonra şiirlerine işleyen odur." dedi.

Akif İnan'ın "Mescid-i Aksa'yı gördüm düşümde, Bir çocuk gibiydi ve ağlıyordu. Varıp eşiğine alnımı koydum, Sanki bir yeraltı nehri çağlıyordu. Mescid-i Aksa'yı gördüm düşümde, Götür Müslüman'a selam diyordu. Dayanamıyorum bu ayrılığa, Kucaklasın beni İslam diyordu." dizelerini okuyan Başbakan Yıldırım, özellikle bu şiir okunduğunda herkesin derinden etkilendiğini anlattı.

Akif İnan'ın geniş coğrafyada barışa ve huzura hasret ve özellikle de çok sevdiği Mescid-i Aksa'ya hasret içinde gözlerini kapadığını belirten Yıldırım, İnan'ın her şair gibi arkasında unutulmaz dizeler bıraktığını aktardı.

"CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, KUDÜS'ÜN ASLA YALNIZ OLMADIĞINI DURUŞU İLE ORTAYA KOYDU"

Başbakan Yıldırım, "O Mescid-i Aksa bizim kırmızı çizgimizdir, diyen Recep Tayyip Erdoğan bütün dünyaya Mescid-i Aksa'nın, Kudüs'ün asla yalnız olmadığını duruşu ile ortaya koydu. Bu vesileyle Mehmet Akif İnan Hoca'mızı tekrar rahmetle yad ediyorum." dedi.

İnan ve onun yol arkadaşlarının bıraktığı kültür mirasını devam ettirip daha da geliştirmenin kendilerine düşen bir görev olduğuna işaret eden Yıldırım, "Bu amaca yönelik olarak çocuklarımızı, gençlerimizi, medeniyet tasavvurumuz içinde iddialı bireyler olarak yetiştirmek zorundayız." değerlendirmesini yaptı.

"KÜTÜPHANECİLİK HİZMETİNDE YENİ BİR DÖNEM BAŞLATTIK"

Kültür ve sanat konusunda son 15 yılda önemli işler yaptıklarına işaret eden Yıldırım, "Bu topraklardan yeni Akif İnanların, yeni Necip Fazılların, Cemil Meriçlerin çıkması en büyük hedefimiz, en büyük dileğimizdir." diye konuştu.

Bu amaca yönelik "yaşayan kütüphane" anlayışını getirdiklerini vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi:

"Kütüphanelerimiz ve kütüphanecilik hizmetinde yeni bir dönem başlattık. Yeniden yapılanma çalışmalarıyla 15 kütüphanemiz tamamlandı, hizmete girdi ve 32 kütüphanemizde de çalışmalar sürmektedir. Bu alanda 172 kütüphaneyi de tekrar ihya ediyoruz, modernize ediyoruz. İktidarımız döneminde ihtisas kütüphanelerimizden yaklaşık 200 bin bilim adamı yararlandı. Sinema desteklerini 35 kat artırdık. Kültür sanat çalışmalarını her daim destekledik, desteklemeye de devam edeceğiz."

Başbakan Yıldırım, vakıflarla ilgili de birtakım düzenlemeler yaptıklarına dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Bugüne kadar 15 yıllık iktidarımız döneminde 5 bin vakıf eseri, metruk durumdan çıkarıp başta büyük camilerimiz olmak üzere ihya ettik, en güzel mekanlar haline getirdik. Unutulmaya terk edilmiş 10 milyon vakıf belgesini düzenleyerek sayısal ortama aktardık. 2002 öncesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde sadece 4 müze vardı, toplam 7 adet vakıf müzesini daha da yeni açarak 11'e çıkardık. 15 yıl önce Türkiye'de vakıf kültür merkezi bulunmazken, bugün 2 adet vakıf kültür merkezi faaliyet gösteriyor. Biz köklerimizden geleceğe doğru ilerleyen bir medeniyetin mirasçısıyız. Hem geçmişimize sıkı sıkıya sahip olacağız hem de yeni yüzümüzü bütün dünyaya tanıtacağız, geleceği inşa edeceğiz. "

Eklenme Tarihi: 29 Ocak 2018 19:51

Haber Resimleri

ANKET
Sitemizi beğendiniz mi?